METİN ÇİFTÇİ Kişisel Web Sitesi
search

Muhterem kardeşlerim, uzun zamandır bela, musibet ve imtihan mahşerinde insanlar. Bizler bu ayetlerde Allah’u Tealanın bir hikmeti olduğunu;

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla; mallardan, canlardan ve ürünlerden eksiltmekle sınayacağız. Sabredenleri müjdele!” (Bakara Suresi, Ayet:155)

Onlar, başlarına bir musibet geldiğinde, "Doğrusu biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz O’na döneceğiz" derler.” (Bakara Suresi, Ayet:156)

Yani o müminler onlar farklı şekil ve suretlerden imtihanlara tabi tutulacaklardır, maruz kalacaklar. Gayrimüslimlerin imtihanları var, müminlerin imtihanı var fakat onlar sabredecekler, sabırla bu belaları bu musibetleri aşacaklar. Allah’u Teâla onlara müjdeler olsun, buyuruyor. Müjdeler olsun! Neden? Çünkü; onlar Bir bela bir musibet canlarını sıkacak bir duruma uğradıkları zaman ve bu durum başlarına geldiğinde biz bittik demezler, moralleri bozulup çökmezler. Allah’tan geldik ve O’na gideceğiz, O’na döneceğiz” derler.

Müminlerin böyle bir yönelişleri, böyle teslimiyetleri var. Herkes yıkılır öyle, öğrenci kardeşimiz Paris’te diyor ki; Hocam, Paris sokakları bomboş, kemeler dolaşıyor sokaklarda, manavların tezgahlarında üzerinde yenmesi haram olan hayvanlar var. Onlar dolaşıyorlar bomboş sokakların manav tezgahlarında. Paris insanlarında bir umutsuzluk var. Eğer iman yoksa, ahiret yoksa, ölüm ile insanlar yüzleştiği zaman ve sokaklarda ölüm dolaşırken, onlar evlerinin bir kenarına, evlerinin bir köşesine yıkılacaklar ve yığılacaklar. Onlarda irade, onlarda iskeletlerini varlıklarının bedenlerini ayakta tutacak iman yok, imandan mahrum olunca, bela musibet anında insan ayakta duramaz kardeşim.

Eğer müminler bela musibet varken, bundan ibret alabiliyorlarsa, kusurlarımız var, yanlışlarımız var bu bela musibet bu yüzden başımıza geldi Ya Rabbi diyor, tövbe ediyorsa Müslümanlar müminler Allah’a dönüyorlarsa; Onlara, sabredenlere müjde ver, sevinsinler onlar. Semadan onlara Allah’ın lutfu ihsanı ve rahmeti boşalacak” Buyuruyor Allah Teâla.

Kardeşlerim bu virüs neden olmuştur, niçin dünyayı başından sonuna kadar, en doğusundan en batısına kadar aldı kavradı bu virüs. Bu bela musibet gelip isabet etti insanlara. Çin’de daha öncede yiyiyorlardı yarasayı fareyi. Peki neden daha önce değil de şimdi bu musibet isabet etti! Yani bu virüsteki mutasyondan bahsediyorlar. Neden şimdi insanları bu hale getirdi.

İşte bundan ibret alacak olanlar için dersler vardır.”(Hicr Suresi, Ayet 75)

İffetsizlik, ahlaksızlık, fuhuş ve zina her tarafa yayıldı. Aşk-ı memnu diye ahlaksız ilişkileri bu millet evlerinde bu millet bu ümmet evinde dinledi. Evli kadınlar nasıl evli adamlar zina yaparlar. Bunları bu milletin evlerine romanlardan ekranlara sinemaya taşıdılar. En ahlaksız ilişkileri, bu ümmetin bu milletin evine getirdiler. Belki çaresiz birkaç Müslüman var bu yangına bu feryada bu ahlaksızlığa bu dinsizliğe direnen Müslümanlar var, çaresizler var.
 
Allah Teâla diyor ki; ”Mülkün sahibi benim.” Suriye’de İdlib’teki çocukların üzerine herkesçe bilinen ülkelerin uçakları, haydutları, eşkıyaları İdlib’in üzerine bomba yağdırıyorlardı. Ama şimdi çadırlarda çocuklar dışardalar ve koşuyorlar, oynuyorlar. Çünkü onlara bu zulmü yapanlar Corona virüsün sebebi ile ölümü tadıyor. O çocukların annelerini, babalarını ekmek kuyruğunda vuran o katillerin sokaklarında, saraylarında ölüm var. Katında bize dost, bize yardımcılar gönder bize ya Rabbi diye feryat eden çocuklar var, mazlumlar var. Anneler kış gecelerinde evleri vurulmuş, barınakları yok sığınakları yok, bizler evlerimizde onlar sokaklarda gece yarılarında kucaklarında yavruları soğukta donan anneler, artık onların mahallelerinin üzerinde, şehirlerinin üzerinde o zalimlerin, katillerin uçakları yok.

Ahlaksızlık diz boyu, kainatın sahibi; “Zinaya yaklaşmayın” buyuruyordu ama ekranlardan evlere giriyordu. Gazete manşetlerinde kadınlar yarı çıplak haldeydiler. Neden çıplak erkek fotoğrafları değil de kadın fotoğrafları koydular! Onların ticaretini yapıyorlardı. Ama dünyanın vicdanı ayağa kalkmadı. Durun bu bir sömürü, bu kadınları sömürecek, sonra kenara atacak, ailesiz, evsiz, yurtsuz. Bunların iffetlerini çiğnedikten sonra bırakacaksınız. Yapmayın diye dünyanın vicdanı ayağa kalmadı. 

Allah Teâla buyuruyor ki; “Tahammül edenler, düşünenler. Onlar için ayetler var.” 
Allah (c.c.), Lut (as) kavmi, oraya Cibrili emini gönderiyor. Altını üstüne getiriyor. 
Devamında buyuruyor ki; Müminler için burada ibret var. İbret alır mısınız, bakar mısınız Allah (c.c.) Lut kavminin neden helak etti, biliyor musunuz? Soruyor musunuz? Sorguluyor musunuz? Rabbim bize bu ayetleri Kur’an-ı hakimde okuyun diye hayatınıza tatbik edin diye indirdi.

Peki kardeşlerim, bu hastalığın sebebi şudur diyebilir miyiz Kur’an-ı Kerime göre? Diyemeyiz! Niye diyemeyiz? Levh-i mahfuzu sende bilmiyorsun, bende bilmiyorum. Küçük büyük hiçbir şey Allah’a gizli değildir, her şey levh-i mahfuzdadır buyuruyor Rabbim. “Her şey Levh-i Mahfuz da var, başınıza ne gelecekse alem de, dünya da neler olacaksa bütün bunlar kainatın sahibi buyuruyor ki; Hepsi yazılıdır.”

“Yaratmada önce bütün bunlar vardı.” Peki niçin var? Bir şey kaybettiniz, gitti en yakınınız, anneniz, babanız, kardeşiniz öldü yada servetiniz gitti üzülmeyin! Tedbirinizi alacaksınız, önlemlerinizi alacaksınız. 
Peygamber efendimize (s.a.v.) bir sahabi gelmişti, dedi ki ya Resulallah! Deve’mi bağlayıpta mı tevekkül edeyim yoksa salıp ta mı tevekkül edeyim? Allah Resulü (s.a.v.) buyurdu ki; Bağla öyle tevekkül et Allah’a. 
İşte o zaman sebep tevekkülün bir parçası. Ağzında maske, elinde eldiven olacak. 65 yaş üstü devlet çıkma dediyse, evden dışarı çıkmayacak. Devletin bu önlemlere riayet edeceksin dediği neler varsa onlara riayet edilecek. Madde planında bütün bunlara Mü’minler, Müslümanlar riayet edecek ve sonra ardından Allah c.c. tevekkül edecek Müslüman. Bütün varlığı bütün mevcudiyetiyle O’na tevekkül edecek. Allah’a öyle itimat edecek ki onun hayatında ölüm korkusu olmaz. Bilir ki her halde Rabbine gidecek. 

Dinsizlikle, imansızlıkla iftihar eden adamlar, imanından dolayı Müslümanla alay eden adamlar, şimdi evlerinde dışarıya çıkamıyorlar. Çünkü ölümle onların hayatı bitiyor. Diyorlardı ki; biz uzaya çıktık, siz hâlâ abdest taharet ile uğraşıyorsunuz. Şimdi temizliği öğreniyorlar. Döndüler, dünyadalar tahareti öğreniyorlar.  

Peki kardeşlerim, Allah size verdikleriyle de şımarmayın. Şımardı dünya! Şükrü unuttular, ibadeti unuttular.

Velhasıl, Corona Virüsten korkmayın, bu kainatı var eden, dünya gezegenini uzay boşluğunda tutup belli ölçülerle yörüngesinden hareket ettiren kudretten yani Allah’u Tealadan korkmak gerekmez mi!

Rabbim, devletimizi milletimizi her türlü afet, bela musibetlerden muhafaza buyursun. Bütün ümmet-i Muhammedi bu ve bu tür salgın hastalıklardan muhafaza etsin inşeAllah.

Kaynak: İhsan Şenocak (Tefsir 55 - Bakara Suresi (YouTube))
 PaylaşOdun yanınca kül,
İnsan yanınca kul olur.
Hz. Mevlana
InstagramFacebooktwitter

İlmin Afeti Unutmaktır
Okuma : 1343    Tarih : 30.04.2020 - 09:33
İlahî Feyzi Muhafaza Etmek
Okuma : 792    Tarih : 20.04.2020 - 02:14
Ümmet-i Muhammed İçin Cehennem Azabı
Okuma : 607    Tarih : 30.04.2020 - 09:56
Kaza ve Kader
Okuma : 571    Tarih : 2.05.2020 - 13:52
Kur’an’a Muhtacız
Okuma : 570    Tarih : 1.05.2020 - 13:05
Kurtuluş İçin Kapı Arayanlar
Okuma : 562    Tarih : 20.04.2020 - 00:46
Corona Virüs Covid-19 İmtihanı
Okuma : 541    Tarih : 25.04.2020 - 22:01
Duaya ve Kur’an’a  Sarılan Yolunu Şaşırmaz
Okuma : 540    Tarih : 27.04.2020 - 17:13
Geçim Sıkıntısından Kurtulmanın Yolu
Okuma : 526    Tarih : 28.04.2020 - 10:14
Zaman Ve Ruh
Okuma : 517    Tarih : 20.06.2020 - 15:01
Namazlar Vaktinde Kılınmalı
Okuma : 515    Tarih : 5.05.2020 - 21:47
Varlık ve Darlık Sınavı
Okuma : 510    Tarih : 20.04.2020 - 18:07
Hiç İle Şey
Okuma : 503    Tarih : 18.06.2020 - 00:58
Rehbersiz Akıl İnsan İçin Felakettir
Okuma : 499    Tarih : 26.04.2020 - 00:23
Vakitsiz Bir Ezan
Okuma : 487    Tarih : 2.05.2020 - 13:13
İnsanı Helak Eden Yedi Günah
Okuma : 486    Tarih : 22.04.2020 - 03:26
Dilini Tut Kurtul
Okuma : 481    Tarih : 5.05.2020 - 21:16
İp Adresin: 44.201.96.43


© 2020 Kodlama ve Tasarım Metin ÇİFTÇİ